fbpx

פותחים מסעדה? רגע! אתם חייבים לקרוא את זה

 

הכתבה הבאה תציג דברים שהתמודדתי איתם בעסק שאני מקים
ברמה האישית ואני מתמודד עד יום כתיבת כתבה זו.

אז החלטתם לפתוח מסעדה!
אין מה לומר, פתיחת מסעדה חדשה זה דבר כל כך מרגש! אתם מוצאים מקום מושלם ואתה כבר רוצה לקפוץ פנימה, להתחיל ולהתקדם. החלום שלכם עומד לנגד עיניכם ולעיתים אתם עלולים לפספס שהשכל הישר חכם יותר מכל הרגשה שבלב. בכתבה הבאה אכתוב את כל הנקודות שצריך לשים את הרגש בצד ולחשוב מהראש והשכל הישר בלבד.
הנה רק כמה:

  1. חוזה שכירות:
    חתימה על חוזה שכירות מבלי לנהל משא ומתן על תנאי הבנייה זה מתכון לאסון. מתן תשומת לב לחוזה השכירות ותהליכי הבנייה היא אחד החוזים החשובים ביותר לפני פתיחת המסעדה. לפני שאתם חותמים על חוזה, וודאו שאתם יכולים להשיג את מבנה המסעדה שאתם רוצים ברמת היכולת הכספית והמגבלות של הלוקיישן.
    לדוגמא: מנדף, מיקום מזגנים, מקומות ישיבה, אזור השירותים, מטבח, מחסן ועוד.
    שאלות ודברים שתרצה לשאול ולבדוק עם עצמך לפני חתימה על חוזה:

א. מי יהיה אחראי על הבנייה? האם תצטרכו לשלם לחברת ניהול פרויקטים?
ב. האם תכנית החלומות שלך עומדת בקנה אחד עם התכנית של האדריכל/ית? האם צריך לעשות הריסה או ליצור קירות חדשים?
ג. שימו לב, הבנייה יכולה להשפיע על הדיירים מסביבכם, על הכביש, השכונה או על החניון. יש לשים על זה דגש מול הקבלן/אדריכל. חשוב להעביר את התכנית לבעל הבית/חברה שאתה עובד מולה לפני תחילת הבנייה כדי לא ליצור אי נעימויות שיעלו לך המון כסף!
ד. אל תוותרו על משא ומתן שבו תדרשו תקופה של בנייה ללא תשלום "גרייס", על מנת להצליח לעמוד בזמני הבנייה.

הקפד לנהל משא ומתן על תנאי בנייה קריטיים אלה ואחרים לפני החתימה על חוזה השכירות. ככל שתוכל, הכניס את תוכניות התכנון המדויקות שלך להסכם השכירות כדי למנוע בלבול או סכסוכים עם בעל הדירה.

2. זלזול בעלויות בנייה:
קניית החומרים במחיר הנמוך ביותר או שכירת הקבלנים המציעים הצעה נמוכה ביותר עלולים להוביל לביצוע מרושל. קניית רהיטים, ריהוט וציוד זולים ודקיקים שבהכרח יתפרקו מהר יותר מאשר סחורות וחומרים איכותיים יותר. ניסיונות כאלה לחסוך כסף יכולים להוביל להוצאות מיותרות לתיקון או להחלפת ציוד בזמן קצר.
במקרה הגרוע, אפשר להיגרר לתביעה כנגד קבלן/חברות כאלה ואחרות איתן עבדתם. הגנו על עצמכם מפני הדברים האלה על ידי הקפדה על תקציב סביר הכולל את הגמישות להתמודד עם הוצאות בנייה בלתי צפויות מבלי לוותר על האיכות.

הוצאות בנייה בלתי צפויות – כסף שצריך לשים בצד לחריגות, דברים בלתי צפויים שקורים או שינויים של הרגע האחרון. אין סכום מדוייק, כל אחד והעסק שהוא בונה.

3. התפשרות על אנשי מקצוע –
עדיף לא להעסיק אנשי מקצוע שעושים דברים "על הדרך", רק כדי לסמן V.
אם המסעדה זקוקה לניקוז רצפה? לסידור מחדש של כיבוי האש, בדיקה תקנים רשמית ועוד. תעשו את הטוב ביותר, הזול יעלה לכם יקר במקרה הזה. מעבר לזה שאנשי המקצוע שעושים את זה על הדרך הם בדרך כלל לא מקצועיים מספיק הם גם לא מכירים את כל החוקים, הכללים והתקנות.
בשפה שלנו, זה כמו לבקש ממלצר ביום הראשון שלו לספר על כל התפריט ללקוח הכי חשוב שלכם.
הקפידו לבדוק את אנשי המקצוע שאתם בוחרים, תשאלו היכן הם עשו עבודות קודמות ואל תהססו לומר את דעתכם, זה העסק שלכם!

4. אדריכל ללא ניסיון בתחום המסעדנות
עבודה עם אדריכל חסר ניסיון בעיצוב ותכנון מסעדות יכול להיות עסק יקר. אדריכלים המתמחים במסעדות יבינו את המורכבויות הייחודיות בעיצוב חלל מסעדה, כגון הצורך לאפשר ללקוחות ולעובדים לזרום ביעילות דרך החלל, תוך עמידה בקודי הבנייה המקומיים, דרישות הכנת המזון ותברואה ומתן דגש על חווית הלקוח ועיצוב המקום.
אחרי הכל, אפילו העיצוב הכי אסתטי חסר ערך אם בשלב התכלס, בעבודה עובדים לא יכולים לעבוד בצורה נכונה ויעילה. תוכנית אדריכלית חסרת ניסיון עשויה להיות בזבוז זמן, לגרום לאיבוד הכנסות וכמו כן, לתשלום נוסף על תיקון התקלות.

5. אל תתחילו ללא אישורים!
אז הקבלן שלכם יגיד שאפשר להתחיל למרות שאין אישורים סופיים. אישורים כגון (משרד הבריאות, מכבי אש ועוד), על הנייר, בחלק מהמקרים זה נכון, כן אפשר להתחיל ולסיים את האישורים בהמשך הדרך. אבל במידה ותצטרכו לשנות משהו ולו הכי קטן בתכנית כי לא המתנתם לאישורים סופיים, אתם יכולים להתחיל לחשב לבד את העלויות שתצטרכו לשלם. תחסכו את זה מעצמכם! תתחילו לבנות אך ורק ברגע שאתם יודעים שאתם יכולים וזה מתאפשר לכם!

6. חוזה בכתב ולא בעל פה:
כן, זה נשמע מצחיק שאני כותב את זה, אבל אתם מוזמנים לבדוק עם החברים הקרובים שלכם כמה סיפורים הם מכירים על "סגרנו בעל פה", אין דבר כזה ואל תסכימו לדבר כזה! כל מה שנאמר יורד לכתב ובחוזה מסודר, אחרת לא תהיו מוגנים ותמצאו את עצמכם בסיטואציות לא נעימות.
חוזים בכתב מבטיחים שכל המעורבים מבינים את הפרטים הנוגעים לעבודה שצריכה להסתיים, לאיכות החומרים לשימוש, לציר הזמן לעבודה ולפריטים רבים אחרים.
לחיצות ידיים, מיילים ושיחות זה בסדר, אך מבלי לחתום על חוזה מפורט, אין לך דרך להבטיח שהקבלן שלך יופיע כדי לבצע את העבודה המוסכמת במסגרת הזמן המתוכננת או כל חוזה אחר שתעשו.

דוגמא טובה זה נגיף הקורונה.
הנגיף גרם לחוזים רבים להיפתח ובכך לאנשים לחתום על חוזים חדשים, מי "שהבטיחו" לו בעל פה הפסיד. מי שהיה חכם והכל אצלו מסודר בחוזה הרוויח.

7. לוחות זמנים לא מציאותיים:
עיכוב הוא אחת התלונות ומקורות המחלוקת הנפוצים ביותר בין בעלי מסעדות לצוותי הבנייה שלהם. אתה, כבעל המסעדה, בזבזת זמן וכסף לקידום מועד פתיחה מפואר. פתאום, שבועות או אפילו ימים לפני הפתיחה החגיגית, צוות הבנייה אומר לך שהם לא יכולים לעמוד במועד האחרון, לא תהיה לך תעודת אכלוס, ולכן אתה לא יכול לפתוח ולפעול. אתה מאיים בתביעה והקבלן מאיים לצאת מהעבודה. כדי להימנע מתרחיש הסיוט ההוא, הקפד לבנות זמן "צף" כלשהו בין תאריך סיום הבנייה לפתיחה החגיגית שלך. למרות שזה עשוי לדחות את הפתיחה, בדרך כלל עדיף שיהיה לך זמן נוסף להכנה, ואז לא תצטרך לדחות בפומבי את היום הגדול.

לסיכום,
פתיחת מסעדה חדשה היא הרפתקה מרגשת, אך כמו בהרפתקאות אחרות, יש הרבה דרכים בהן אתה יכול לשמור על עצמך ועל העסק החדש שלך ממצבי סיכון. פתרון נקודות אלה לא רק יעזור לפרויקט שלך להתנהל בצורה חלקה יותר, אלא יכול להבטיח לך לבלות יותר זמן במטבח ובפלור.

 

האם המאמר עזר לך?

לחצ/י כדי לדרג!

דירוג ממוצע 3 / 5. ספירת הצבעה: 1

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב print
Print

הצטרפו לניוזלטר שלי

נשבע שאני לא חופר :)

יש פה עוד כמה טובים